Gdzie jest data na oponie

Pobierz

Trzy lub cztery ostatnie cyfry mówią nam o dacie produkcji.. Dwie pierwsze cyfry określają tydzień produkcji, ostatnia mówi zaś o roku w dekadzie.1 day agoData produkcji opony.. Dwie pierwsze oznaczają tydzień, a dwie kolejne rok produkcji.. R - wewnętrzna konstrukcja opony.W tym przykładzie data produkcji opony to 31 tydzień 2020 roku.. W ten sposób oznaczane są zarówno opony letnie, całoroczne, jak i zimowe.Data produkcji znajduje się na boku opony.. Na końcu kodu znajdują się (najczęściej w obwódce) cztery cyfry, które określają datę wytworzenia opony.. Zawarta jest w kodzie DOT, który składa się z ciągu liter i cyfr.. > przedstawione na fotkach: Data produkcji może być z drugiej strony.. Co wpływa na starzenie się ogumienia?. Nie jest to jednak bezwzględnie maksymalna nośność, ale o tym za chwilę.. -- Pozdrawiam, Maciej Loret - linki dla właścicieli Alfa Romeo i Mazdy PMS+ PJ S+ p- M- W+ P+:++ X+ L++ B+ (++) M- - Z++ T- (- -) W- CB Pawcio 14 lat temuLokalizacja: Łódź.. Gdy nadchodzi zima dochodzi jeszcze sól drogowa.Wiem, że tematów dotyczących daty produkcji było wiele, ale chcę się upewnić, czy właściwie rozszyfrowałem.. R16 oznacza średnicę felgi, 205 - to jest szerokość opony podana w milimetrach, 55 z kolei oznacza profil, czyli wysokość gumy.. Zaraz za symbolem DOT pojawiają się cyfry oznaczające kolejno: kod fabryki, w której wyprodukowano oponę oraz data..

> nie moge odczytać daty produkcji-jedyne dane na oponie to te.

Skomplikowane sformułowanie, nie mówiące nam nic.. Generalnie, ale z małymi wyjątkami w indeksie .Data produkcji opony znajduje się na końcu kodu DOT, który również znajdziesz na boku opony.. Jest to kolejno tydzień, oraz rok produkcji.Mar 18, 2022Dec 4, 2021Feb 24, 2022Sep 12, 2021Na oponie znajdziemy nazwę modelu, markę oraz wiele innych przydatnych informacji m.in. ciąg liczb, jak np.: 215/55R16 91V (zdjęcie poniżej).. Jest to najważniejsze oznaczenie opon samochodowych - niepoprawnie dobrany .W oponach firmy Yokohama data produkcji zakodowana jest w literkach i cyferkach następujących po słowie "DOT", razem z numerem seryjnym opony, zakładem produkcyjnym.. Jest to wartość procentowa szerokości opony, czyli: 205 mm * 55% = 112,75 mm.. Bardziej po ludzku.Datę produkcji opony odnaleźć możemy na końcu numeru identyfikacyjnego opony, rozpoczynającego się od liter DOT oraz z boku opony.. 215 - szerokość opony mierzona w milimetrach.. Cztery ostatnie cyfry kodu identyfikacyjnego informują o dacie produkcji opon.Ostatnie cztery cyfry oznaczają natomiast czas powstania.. Napisano 20 Kwietnia 2009.. Jeśli opona została wyprodukowana przed 2000 rokiem, kod jest trzycyfrowy.. Rok produkcji opon będzie pomocny przy ich zakupie.. Rok produkcji - czyli jak sprawdzić wiek opon?. Zgodnie z Polską Normą PN-C94300-7 opony mogą być swobodnie sprzedawane do trzech lat od daty produkcji..

Przykład: DOT J3EX 4208Gdzie na oponie jest data produkcji?

Zawiera informacje o producencie i fabryce, z której pochodzi dany egzemplarz, a z czterech ostatnich cyfr sygnatury można odczytać wiek opony motocyklowej.Nov 17, 2020PRZECZYTAJ: SUBUJ: przykład 91W umieszczone tuż za rozmiarem oznacza, że pojazd może na tym ogumieniu osiągnąć maksymalną prędkość 270 km/h (W), natomiast jej nośność maksymalna przy takiej prędkości to 615 kg (91).. Dwie pierwsze oznaczają tydzień produkcji opony, dwie kolejne rok.. DOT FH6P 689T 302-ostatnie cyfry są w kółeczku PozdrawiamWiek opony można ustalić na podstawie oznaczeń umieszczonych na jej boku.. Odczytując DOT poznamy jaka jest data produkcji opony każdej marki.. W tym celu należy pochylić się nad oponą i poszukać napisu DOT.. Co oznaczają symbole na oponach?Przy okazji rozbiję te kilka cyfr na mniejsze.. > witam!. Szereg czynników fizykochemicznych.. Zacznijmy może od początku, czyli jak sprawdzić wiek opony.. Więcej informacji znajdziesz w artykule o DOT.. E4 - homologacja dotycząca krajów unii Europejskiej.Ważna jest również data produkcji opony, która jest podana w formie czterocyfrowego kodu przedstawiającego tydzień i rok produkcji, np. 1114 - opona wyprodukowana w jedenastym tygodniu 2014 roku.. Prawdą jest, że obecnie wiedza z zakresu doboru konkretnego produktu odgrywa kluczową rolę dla satysfakcji związanej właśnie z późniejszego użytkowania..

Jeśli na oponie występują trzy cyfry zamiast czterech oznacza to, ze opona została wyprodukowana przed 2000 rokiem.

Samochód: Fiat Bravo II.. Oznaczenie DOT (Department of Transportation) znajduje się na ściance bocznej opony motocyklowej.. Informacje o tym, czy dana opona stosowana jest na oryginalnym .Według normy PN-C94300-7 jest to opona do 3 lat od daty produkcji, umownie przyjmuje się również, że opony powinno się użytkować przez około 10 lat, bo przez tyle czasu zachowują swoje właściwości.. Na numer DOT składa się ciąg 7-12 znaków, informujących o całej partii opon wyprodukowanych w określonej fabryce.. DOT J3EX 4208 Ten zapis oznacza, że: DOT - opona spełnia normy amerykańskiego Departamentu Transportu.Opona samochodowa jest tak skonstruowana, by radzić sobie bez problemu w trudnych warunkach.. Termin produkcji określa się za pomocą 3 lub 4 ostatnich cyfr.. Co ciekawe, opony produkowane przed rokiem 2000 - które powinny już być spotykane tylko w eksponatach muzealnych - miały kod trzycyfrowy.. 1106 - zakodowana data produkcji.. Kiedy znajduje się na kole samochodu narażona jest na wysokie temperatury, kontakt z wilgocią, zanieczyszczeniami drogowymi, spalinami i wszystkim, co kiedykolwiek wylało się na asfalt.. Zdarza się, że data produkcji opony jest oznaczona trzema cyframi - wówczas jest to informacja, że ogumienie pochodzi sprzed 2000 roku..

Należy odszukać na oponie skrót DOT (Department Of Transport) po którym umieszczone są kolejno: MWXW - kod dot zgodny z wymogami norm USA.

Ogumienie wyprodukowane w latach 80. oznaczano trzema cyframi, gdzie ostatnia zdradzała tylko ostatnią cyfrę roku produkcji.Na końcu kodu znajdują się (często w obwódce) cztery cyfry.. Motocykl: Suzuki SV650S.. 55 - profil, czyli wysokość ściany bocznej wyrażona w procentach z szerokości (55% z 215 mm)..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt